BlogPolskiTreningTwój głosJak przygotować się do lekcji online z trenerem wokalnym?

6 kwietnia 2020

Jeśli jeszcze nie próbowaliście zajęć wokalnych online, a zamierzacie lub już uczycie się w ten sposób, ale coś nie gra (dosłownie 😛 ), to te kilka słów pomoże Wam rozwiązać problemy techniczne i czerpać 100% radości z nauki.
Must-have:

1. Urządzenie z komunikatorem – wybierz to, które ma najlepszy mikrofon! Jeśli posiadasz starszy komputer/laptop i nie masz do niego dodatkowego mikrofonu, a Twój telefon jest nowszy, to zdecydowanie postaw na niego 🙂 możesz też podłączyć telefon do komputera/laptopa i używać jako mikrofonu albo kamery!

Kilka sposobów na podłączenie smartfona-mikrofona

2. Komunikator – wszystko zależy od preferencji. Zostały już nawet przeprowadzone testy, sprawdzające jakość dźwięku na kilku z nich, ale różnice były niewielkie. Dla mnie osobiście najsłabszy i audio i wizualnie jest Messenger, a najlepszy Zoom, choć ma słabe zabezpieczenia.

3. Słuchawki – lepiej będziesz słyszeć trenera i unikniecie powracających z otoczenia feedbacków. Słuchawki wyciszają znacznie niepotrzebne dźwięki i dają nam poczucie bliższego kontaktu na linii uczeń-trener.

4. Mikrofon – z tym nie ma większego problemu. Najłatwiejsza opcja to ten wbudowany w urządzenia lub połączony ze słuchawkami. Jeśli masz jednak w domu coś lepszego to koniecznie wykorzystaj na zajęcia, a jeśli planujesz zakup to na początek polecam mikrofon z łączem USB, np. Behringera.

5. Dodatkowe urządzenie – to właśnie z niego będziesz odpalać podkład muzyczny. Niestety bardzo często dźwięk puszczony z tego samego urządzenia, na którym odbywa się lekcja, nie dociera do trenera, a wręcz zakłóca odbiór Twojego wokalu. Dlatego jeśli komunikator masz na telefonie, podkład muzyczny włącz na laptopie, bądź też w innej konfiguracji. Głośniczek zrobi dodatkową robotę na plus!

Przygotuj się:

1. Zrób sobie przestrzeń! Musisz mieć na tyle miejsca, aby meble Cię nie ograniczały. Jeśli planujesz siedzieć w trakcie zajęć, przygotuj wygodne krzesło, które umożliwi Ci siedzenie prosto i symetrycznie. Odłóż na bok wszystkie dystraktory, aby nie kusiły Twoich oczu i rąk w trakcie długich ćwiczeń (zbędne urządzenia, dekoracje biurka, itp).

2. Światło. Wybierz miejsce, gdzie Twoja twarz będzie dobrze oświetlona. Blisko okna, ale przodu, nigdy tyłem do światła! Jeśli jest ciemno, skorzystaj z dobrego oświetlenia w domu. Najlepsza do tego jest lampa pierścieniowa, są nawet wersje mini do telefonów 🙂 Jeśli na dany moment nie chcesz inwestować, skorzystaj z tego co już masz. Twój trener musi dobrze Cię widzieć.

3. Woda. Wiadomo, to podstawa, nie ma wody, nie ma zajęć 😛

4. Tekst piosenki. Przygotuj tekst piosenki, nad którą chcesz pracować. Nie czytaj z telefonów, nie garb się. Wydrukuj, a jeszcze lepiej jak przepiszesz ręcznie. Będzie wtedy pracować lewa półkula naszego mózgu, bo zakładam, że prawa, odpowiedzialna za kreatywność, pracuje u Ciebie bez przerwy 🙂

5. Zrób test internetu. Sprawdź jak szybki jest Twój internet i czy sprosta zajęciom online. Kliknij link poniżej i zrób test. Obok informacji o swym internecie, znajdziesz objaśnienia oraz informacje jaka prędkość zapewni Ci bezproblemową lekcję video 🙂

Test internetu

6. Ustaw mikrofon. Po co? Bo komunikatory mają w ustawieniach dźwięku jego automatyczną regulację i kiedy śpiewasz bardzo głośno lub wysoko, zostajesz automatycznie ściszony przez co Twój trener nie usłyszy Cię w kluczowym momencie. Wejdź po prostu w ustawienia dźwięku w komunikatorze i wyłącz automatyczne dostosowanie dźwięku. Poniżej przykład Skype’a:

Na pierwszy rzut oka może wygląda to dość skomplikowanie, ale zupełnie nie jest 🙂 Dobrze jest się przygotować przed zajęciami, aby potem w pełnym komforcie, bez przykrych niespodzianek czy technicznych braków, oddać się przyjemności śpiewania.