BlogPolskiTreningTwój głosLekcje online – czy to ma sens?

3 kwietnia 20200

Od wielu lat prowadzę lekcje nie tylko stacjonarnie, ale też online. Zajęcia online, pomimo olbrzymiego rozwoju technologicznego i wszechobecnego dostępu do internetu, nadal budzą obawy i wątpliwości. Obecna sytuacja koronawirusowa daje dużo miejsca na wyjaśnienie jak wygląda nauka  śpiewania online i czy w ogóle ma ona sens.

Większość uczniów nadal wybiera zajęcia wokalne w wersji „na miejscu”. Tych, którzy w ten sposób się właśnie uczą, ciężko przekonać do tego, że lekcja online w żaden sposób nie jest gorsza jakościowo. Osoby, które jednak decydują się na wersję online, już nigdy z niej nie rezygnują 🙂 Jakie więc są plusy pracy z trenerem wokalnym na odległość? Proszę bardzo! Wybrałam 3 według mnie najistotniejsze:

1. Dojazdy: odpadają, więc zaoszczędzasz czas, pieniądze i odciążasz planetę 🙂 a co najważniejsze, możesz uczyć się u trenera z drugiej części Polski, a nawet z drugiego krańca świata! Miejsce zamieszkania zupełnie Cię nie ogranicza. Już od dawna, dla przykładu, spora grupa osób korzysta z zajęć językowych z rodzimymi użytkownikami języka, mieszkającymi w swoim kraju, nie dwie ulice od ucznia. Jak się domyślacie, winduje to ich na zupełnie inny level nauki. Czemu więc nie skorzystać z dobrodziejstwa komunikatorów, aby uczyć się na wysokim poziomie?

2. Otoczenie: jesteś u siebie w domu, czyli tam gdzie czujesz się bezpiecznie. Ma to spory wpływ na odwagę i swobodę, jakiej często brakuje uczniom na zajęciach w studio, gdzie trener siedzi 2 metry od Ciebie. Niektórzy są bardzo odważni, inni mniej. Nie raz pracowałam z wokalistami, których stres tak ograniczał, że nie potrafili wykonać ćwiczenia lub piosenki „tak jak mi w domu wychodziło”. A dodam, że raczej jestem miła 😛 Także zajęcia w domu zazwyczaj idą dobrze, bo w domu zawsze wychodzi 🙂

3. Ćwiczenia i intonacja: i tu może niektórych z Was zaskoczę, ale uczeń online ma o wiele trudniej niż uczeń stacjonarny. Wszystkie ćwiczenia jakie wykonujesz razem z trenerem wokalnym w tradycyjnych warunkach, dość często wspomagane są grą trenera. Słyszysz cały czas akordy, a nawet podgrywaną melodię ćwiczenia. Uczeń online dostaje dźwięk lub akord i musi wytężyć się podwójnie: wykonać poprawnie zadanie i zaśpiewać je czyściutko bez pomocy instrumentu. Lekcje online dość często weryfikują możliwości i odsłaniają obszary warte większej pracy.

Może tym co napisałam choć trochę rozwieję wątpliwości związane z przejściem do świata online. Obecnie jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, z którego korzystam też ja, nie tylko ucząc, ale też ucząc się od innych. Wiadomo, zawsze jest coś za coś 🙂 Czy to lekkie przesunięcia czy to co najważniejsze – rzeczywista interakcja ucznia z nauczycielem, ale zawsze można i na to wymyślić rozwiązanie 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *